Agregat prądotwóczy i magazyn energii - razem czy osobno?

Agregat prądotwórczy
PROBLEM:Przedsiębiorstwa powinny przygotować się na przerwy w dostawach energii.
Te, ustawowo, dzielimy na:
- przemijające (mikroprzerwy), trwające nie dłużej niż 1 sekundę,
- krótkie, trwające dłużej niż 1 sekundę i nie dłużej niż 3 minuty,
- długie, trwające dłużej niż 3 minuty i nie dłużej niż 12 godzin,
- bardzo długie, trwające dłużej niż 12 godzin i nie dłużej niż 24 godziny,
- katastrofalne, trwające dłużej niż 24 godziny.
Magazyn energii nie jest w stanie zapewnić zasilania w przypadku przerw bardzo długich i katastrofalnych, szczególnie zimą i przy założeniu niezmiennego zapotrzebowania na energię.
ROZWIĄZANIE:Agregaty prądotwórcze lub system hybrydowy z magazynem energii i agregatem.
Agregat prądotwórczy vs. magazyn energii
Porównajmy zalety agregatów prądotwórczych względem magazynów energii.
Szybkość zadziałania - odpalenie agregatu trochę trwa, tymczasem magazyny energii mogą zapewniać zasilanie bezprzerwowe (UPS).
Czas działania - w przeciwieństwie do magazynów energii, agregaty mogą zabezpieczać przedsiębiorstwo nie tylko przed krótkimi, ale też przed bardzo długimi i katastrofalnymi przerwami w dostawach prądu.
Koszt - agregaty są dużo, ale to dużo tańsze niż magazyny energii.
OZE - podczas, gdy magazyny energii można uznać za „zielone”, agregaty są czarne jak tona węgla w piwnicy. Ale też są przeznaczone do eksploatacji awaryjnej, nie ciągłej.
Generowanie przychodów - agregaty zwykle nie generują przychodu, a magazyny energii zwiększają zyski z instalacji PV. Jednak dla przedsiębiorstw o mocy umownej większej niż 300 kW agregaty również mogą generować przychód z usług DSR - przynajmniej w naszym systemie SynergyBox. Więcej o tym w ostatniej części artykułu.
Agregat prądotwórczy + magazyn energii
PROBLEM:Rozruch agregatu prądotwórczego trochę trwa. Agregat nie może zapewnić zasilania bezprzerwowego.
ROZWIĄZANIE:Integracja agregatu prądotwórczego z magazynem energii. W tym tandemie magazyn energii odpowiada za zasilanie bezprzerwowe, a agregat za zasilanie awaryjne w przypadku dłuższych przerw w dostawach energii elektrycznej.
SynergyBox to system zarządzania instalacją elektroenergetyczną, który może połączyć działanie magazynu energii z agregatem prądotwórczym i zapewnić zarówno zasilanie bezprzerwowe (UPS), jak i długookresowe zasilanie awaryjne.
Dla większych odbiorców oferujemy dodatkowe możliwości zarabiania na agregatach prądotwórczych.
Usługi elastyczności DSR dzięki agregatom prądotwórczym
PROBLEM:Agregat prądotwórczy zabezpiecza, ale nie generuje żadnych zysków.
ROZWIĄZANIE:Duże zakłady produkcyjne mogą zarabiać na generatorach prądotwórczych z usługami DSR.
Jak to działa?
DSR to skrót od Demand Side Response, co na polski tłumaczy się Redukcja Poboru na Żądanie. W skrócie polega to na tym, że zakład produkcyjny otrzymuje sowite wynagrodzenie za gotowość do obniżenia poboru z sieci we wskazanych godzinach. W umowie określone jest roczne wynagrodzenie (w setkach tysięcy złotych) i maksymalna ilość godzin obniżenia poboru (zwykle 40 godzin / rok). O zamówieniu na obniżenie poboru zakład dowiaduje się na co najmniej 8 godzin wcześniej.
Agregat prądotwórczy pomaga realizować DSR, bo przecież żadne przedsiębiorstwo nie będzie wyłączać produkcji. We wskazanych godzinach więc system SynergyBox automatycznie włącza generatory, przez co pobór z sieci się zmniejsza, a usługa DSR jest realizowana.
SynergyBox może automatycznie odbierać zamówienia na usługę DSR i włączać generatory. Dzięki temu urządzenie to generuje pasywny zysk setek tysięcy złotych rocznie. Jedynym wymaganiem jest moc agregatów. Konieczne są agregaty o mocy co najmniej 200 kVA.
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Baza wiedzy