Identyfikacja problemów przy użyciu Analizatora Sieci
Analizator Sieci Zasilającej
PROBLEM: Przedsiębiorcy nie mogą łatwo odczytać parametrów sieci i sprawdzić, czy nie wykraczają one poza wartości umowne. Nawet jeśli mają analizator, to jest on umieszczony głęboko w trzewiach budynku, odczytanie z niego danych wymaga doktoratu, a już żeby stworzyć raport w pliku excel, z danymi historycznymi do analizy - zapomnij.
KOSZT: Przekroczenia mocy umownej to wysokie kary. Niezgodny z umową pobór mocy biernej to wysokie kary. Brak wiedzy o ww. zjawiskach oznacza, że o problemie dowiemy się dopiero opłacając fakturę.
ROZWIĄZANIE: Zamontowanie nowoczesnego analizatora lub modyfikacja starego. Analizator powinien dawać podgląd na żywo mocy czynnej i biernej itp. dla poszczególnych faz oraz zapisywać te informacje i dawać możliwość szybkiego tworzenia raportów.
ROZWIĄZANIE PREMIUM: Nasz system nadzoru energetycznego SynergyBox integruje analizatory, kompensatory mocy biernej, magazyny energii, falowniki PV i inne urządzenia (również różnych producentów!) tak, by łatwiej identyfikować i rozwiązywać problemy.
Jak analizator sieci zasilającej wykrywa problemy? Jak zapobiega przekroczeniom mocy umownej? Jak optymalizuje działanie magazynu energii? O tym w tym artykule.
Zamów audyt |
Analizator sieci z łatwym dostępem do informacji identyfikuje problem
Pokażemy to na przykładzie analizatora parametrów sieci zamontowanego u jednego z naszych klientów. Zwróć uwagę na poniższe zrzuty ekranu i ich opisy:
Ekran Analizatora Sieci Zasilania w naszej aplikacji SynergyBox. Wszystkie dane w zasięgu ręki.
Opis od góry do dołu, od lewej do prawej: Opis okienek: Moc czynna - aktualna moc czynna wynosi 67,9 kW. Wartość jest dodatnia, co oznacza, że moc jest pobierana z sieci elektroenergetycznej. Obciążenie faz opisuje, jak pobór mocy czynna rozpływa się na fazy. Na wartość 67,9 sumuje się pobór 28 kW z fazy 1, 22 kW z fazy 2 i 18 kW z fazy 3. Import - licznik informuje o całkowitym poborze energii czynnej, pozornej i biernej od początku działania licznika, odpowiednio 513,1 MWh, 554,8 MVAh i 97,1 Mvarh. Eksport - licznik informuje o całkowitym eksporcie energii czynnej i biernej od początku działania licznika. Energia czynna informuje o poborze i eksporcie energii czynnej w skali miesiąca. Jak widać ilość energii pobranej znacznie przekracza ilość energii eksportowanej. Import-dzisiaj oraz eksport-dzisiaj informują o dzisiejszej wartości energii czynnej pobranej i eksportowanej do tej pory. Większe okienko o nazwie Moc to wykres poboru mocy w czasie dla danej doby. Gdy linia jest powyżej zera, moc jest pobierana. Gdy jest poniżej zera, moc jest eksportowana z instalacji OZE. Napięcie, Moc pozorna i Prąd to te parametry rozbite na poszczególne fazy (L1, L2 i L3) i przewód neutralny (N). Mniejsze okienko o nazwie Moc to aktualne dane mocy czynnej (67,9 kW), biernej (36,6 kvar) i pozornej (77,1 kVA). Częstotliwość informuje o częstotliwości na sieci wynoszącej 50 Hz, dalej mamy cos φ (wartość zaokrąglona 0,9), a na końcu tg φ 0,5. Znak dodatni oznacza, że jest to moc indukcyjna.
Czy dostrzegasz wartość, z którą coś jest nie tak?
Ostatnia wartość, tg φ, zaznaczona jest na żółto. Oznacza to, że jest nieprawidłowa. I rzeczywiście, wartość tg φ powinna mieścić się w zakresie 0-0,4. Pobieranie mocy biernej przy innym parametrze tg φ to koszt od 370 do nawet 2 200 złotych za Mvarh (megawarogodzinę). Odbiorcy Wysokiego Napięcia płacą mniej, odbiorcy Średniego i Niskiego Napięcia - więcej!
Przy naliczaniu opłat uwzględnia się, jak bardzo tg φ wykracza poza normę. Wartość tg φ 0,5 to nie katastrofa. Ale już godzinę później jest dużo gorzej:
O godzinie 7:21 tg φ wynosi już 1,8, co jest znacznym przekroczeniem normy i odpowiednio jest zaznaczone na czerwono.
Nasz analizator może też wyliczać szacunkowe dzienne kary za przekroczenia mocy umownej. Te informacje dostępne są w funkcji „Kompensator mocy” i wyglądają następująco:
Fragment ekranu Kompensatora Mocy Biernej w naszej aplikacji
Koszt przekroczeń mocy biernej wynosi klienta około 300 zł dziennie. Tak częste przekraczanie mocy biernej jest podstawą do kupienia kompensatora mocy biernej. W chwili pisania tego artykułu prowadzimy już na ten temat z klientem zaawansowane rozmowy.
Zwróć uwagę, że u naszego klienta ten problem przez długi czas pozostawał niezauważony! Zdalny dostęp do danych z analizatora z pewnością może oszczędzić pieniądze.
Dopiero zakup kompensatora, fachowa instalacja (z wiedzą na poziomie inżynieryjnym) oraz poprawne uruchomienie rozwiąże problem.
Analizator sieci zintegrowany z innymi urządzeniami rozwiązuje problemy
Nasz system SynergyBox integruje analizator z innymi urządzeniami tak, by zapobiegać problemom. Oto przykłady:
1. Analizator i zabezpieczanie mocy przy eksporcie z PV
PROBLEM: Przedsiębiorca z różnych powodów może chcieć ograniczyć moc eksportowaną z fotowoltaiki do 50 kW. W innym przypadku Operatorzy Sieci Dystrybucji mogą nawet rozwiązać umowę kompleksową. Jednak w słoneczne dni fotowoltaika działa z bardzo dużą mocą, przekraczając tę wartość.
ROZWIĄZANIE: Analizator sieci komunikuje się z falownikami instalacji fotowoltaicznej i nakazuje im dławić moc, gdy zbliżają się do mocy umownej.
W naszej aplikacji ta funkcja nosi nazwę Regulatora Exportu Fotowoltaiki
Ekran Regulatora Eksportu Fotowoltaiki w naszej aplikacji
Opis okienek od lewej, od góry: Moc oddawana to aktualna chwilowa moc eksportowana do sieci przedstawiona na wykresie „prędkościomierzu”. Ta wartość ulega częstym zmianom, w zależności od podaży energii słonecznej i poboru prądu przez przedsiębiorstwo. Limiter informuje o dławieniu mocy oddawanej. Nastawa limitera zmniejsza się stopniowo, sterowana algorytmem z uwzględnieniem sprzężenia zwrotnego i danych pogodowych. Stąd podczas gdy moc oddawana ulega dużym wahaniom, limiter zmienia się powoli i stabilizuje sytuację. Po prawej widać aktualną moc poszczególnych falowników. Fotowoltaika pokrywa zapotrzebowanie firmy na prąd, a resztę mocy eksportuje.
Zamów analizator sieci z funkcją ograniczania eksportu z PV |
2. Analizator i zabezpieczanie mocy umownej
PROBLEM: Przekroczenia mocy umownej oznacza wysokie kary.
ROZWIĄZANIE: Analizator może współpracować z magazynem energii w zabezpieczaniu mocy umownej. W przypadkach zwiększonego poboru, dodatkową moc zapewnia magazyn.
Więcej na temat tego rozwiązania przeczytasz w tym artykule.
3. Analizator i kompensacja mocy biernej
PROBLEM: Ponadumowny pobór mocy biernej oraz eksport mocy biernej podlega opłatom.
ROZWIĄZANIE: Analizator można wyposażyć w kompensator mocy biernej, który utrzymuje poprawną wartość mocy biernej o dopuszczanych przez OSD parametrach.
Więcej na temat tego rozwiązania przeczytasz w tym artykule.
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Baza wiedzy