Korzyści z systemów zasilania awaryjnego UPS

Systemy zasilania awaryjnego UPS
PROBLEM:Gwałtowne zjawiska pogodowe, przyrost Odnawialnych Źródeł Energii, niestabilność polityczna, zwykły przypadek - wiele czynników może być przyczyną krótszych i dłuższych przerw w dostawach zasilania.
ROZWIĄZANIE:Oparte o magazyny energii systemy UPS, zdolne do nieprzerwanego dostarczania energii elektrycznej przez wymagany okres czasu.
DLA KOGO:Systemy UPS są absolutnie niezbędne w centrach danych, serwerowniach, szpitalach, centrach komunikacyjnych oraz w kluczowej infrastrukturze lotniczej, wojskowej, rządowej i komunikacyjnej. Sklepy, banki, biura i zakłady przemysłowe również coraz częściej inwestują w systemy zasilania awaryjnego. Chyba każdy z nas widział klientów sklepu uwięzionych za drzwiami wejściowymi podczas przerwy w zasilaniu.
Nasza firma może dobrać system zasilania awaryjnego odpowiedni do potrzeb. Kluczowymi parametrami są tutaj czas reakcji oraz długość działania w trybie zasilania awaryjnego.
UPS - czyli natychmiastowy czas reakcji
Skrót UPS oznacza Uninterruptible Power Supply, czyli zasilacz bezprzerwowy. Przynajmniej w teorii. Jak jest w praktyce?
- Czas od momentu zdjęcia napięcia do włączenia UPS trwa zaledwie 5-10 ms.
- To nie problem, ponieważ obecne standardy wymagają, żeby zasilacze impulsowe utrzymały napięcie wyjściowego przez 10 ms od przerwy w zasilaniu. W praktyce zasilacze mają tu pewien zapas.
- Wiele urządzeń z samej zasady nie odczuwa skutków tak krótkich przerw w zasilaniu.
Wniosek: Dla większości urządzeń przerwa w zasilaniu albo nie istnieje, albo jest niezauważalna. Dla instalacji o wyjątkowych wymaganiach dobierane są urządzenia o jeszcze większej czułości.
Nie każdy magazyn energii ma funkcję UPS
PROBLEM:Klient kupił drogi magazyn energii, ale w momencie awarii i tak nie ma prądu. Jest tak dlatego, że magazyn sam w sobie to tylko duża bateria.
ROZWIĄZANIE:Poprawny projekt, obejmujący inwerter wyspowy (zdolny do pracy bez wzorca częstotliwości z sieci) i wydzielenie obwodów, które powinny być zasilane w trybie awaryjnym. Właściwe zaprojektowanie systemu z UPS wymaga przemyślenia.
Problemy z UPS - zima i brak zapasu
PROBLEM:Magazyn energii we współpracy z PV codziennie się ładuje i rozładowuje i w momencie awarii sieci może być akurat pusty. W takiej sytuacji UPS nie spełni swojej roli. Ten problem występuje szczególnie zimą, kiedy to fotowoltaika działa słabo, a magazyn właściwie nie jest ładowany. Problem jest tym poważniejszy, że często przerwy zasilania zimą są bardziej szkodliwe, niż latem.
ROZWIĄZANIE:Magazyn energii, którego poziom naładowania w miesiącach zimowych nie spada poniżej określonego poziomu.
ROZWIĄZANIE PREMIUM:Ładowanie magazynu energii w miesiącach zimowych z tańszej strefy taryfy dwustrefowej.
Te rozwiązania są dostępne z naszym sterownikiem SynergyBox.
Problemy z UPS - przy dłuższej przerwie w zasilaniu
PROBLEM:Przy dłuższej przerwie zasilania magazyn energii się wyczerpie.
ROZWIĄZANIE:Magazyn energii, który jest ładowany z instalacji fotowoltaicznej również w trybie zasilania awaryjnego. To wydaje się oczywiste, lecz tymczasem większość instalacji UPS nie ma tej funkcji. Dlaczego? Wymaga to odpowiedniego projektu i integracji tych systemów. O różnicy stanowią zatem nie konkretne urządzenia, a umiejętności pracowników firmy montującej magazyn energii.
Żeby mieć pewność, że system UPS będzie ładowany z fotowoltaiki w trybie zasilania awaryjnego, należy sporządzić odpowiednią umowę, albo skorzystać z usług naszej firmy.
ROZWIĄZANIE ALTERNATYWNE:Połączenie magazynu energii z agregatem prądotwórczym. Więcej o tym poniżej.
Magazyn energii + agregat prądotwórczy
Dla uzyskania bezprzerwowego zasilania przez bardzo długi czas i w każdych warunkach pogodowych, warto rozważyć układ hybrydowy magazynu energii w standardzie UPS i agregatu prądotwórczego. W tym tandemie:
- Magazyn energii zapewnia funkcje UPS w wypadku krótszych przerw w dostawach energii elektrycznej
- Agregaty prądotwórcze zapewniają zasilanie awaryjne w przypadku poważniejszych awarii
SynergyBox integruje magazyn energii, UPS, agregaty prądotwórcze, instalację fotowoltaiczną i szereg innych urządzeń w jeden zwarty system, z jedną dedykowaną aplikacją. Zapraszamy do kontaktu!
Kontakt w sprawie SynergyBOX
Jesteś zainteresowany indywidualną ofertą? Przejdź do poniższego formularza.
Jestem klientem końcowym
jestem zainteresowany wdrożeniem SynergyBOX w mojej instalacji
Jestem instalatorem
jestem zainteresowany wdrażaniem SynergyBOX
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Baza wiedzy