Superszybka stacja ładowania bez rozbudowy linii zasilającej
Superszybka stacja ładowania bez rozbudowy linii zasilającej
PROBLEM: Superszybkie stacje ładowania do samochodów elektrycznych wymagają przyłącza zdolnego przenosić 100-350 kW mocy za jedno stanowisko. W niektórych przypadkach koszt rozbudowy linii zasilającej może stawiać pod znakiem zapytania rentowność całego przedsięwzięcia.
Przykład: Sklep ma linię zasilającą pociągniętą do miejsc parkingowych. To świetne miejsce na stacje ładowanie. Niestety linia zasilająca może przenosić moc tylko 75 kW, a sklep chciałby oferować stację ładowania o mocy 150 kW. Wymiana linii to koszt setek tysięcy złotych ze względu na konieczność przebudowy parkingu.
ROZWIĄZANIE: Booster, czyli potężny magazyn energii, który suplementuje energię pobieraną z sieci, dzięki czemu samochód elektryczny ładowany jest z mocą większą, niż moc przyłączeniowa / moc linii zasilającej.
ROZWIĄZANIE PREMIUM: dodatkowe zyski dzięki integracji instalacji fotowoltaicznej i taryfy dwustrefowej.
Dlaczego superszybkie stacje ładowania EV są korzystne dla biznesu
Superszybkie ładowarki mogą ładować samochody elektryczne z mocą 100-350 kW. Dzięki takiej mocy naładowanie samochodu do pełna trwa około 10-20 minut - akurat tyle, by zjeść obiad lub zrobić zakupy.
Dla kogo? Stacje tej mocy trafiają wszędzie tam, gdzie taka szybkość jest wymagana - do komercyjnych stacji ładowania przy głównych drogach, do przedsiębiorstw z flotą samochodów EV, do galerii handlowych w największych miastach.
Korzyści z superszybkich ładowarek. Superszybkie ładowarki adresują główną wadę samochodów elektrycznych - długi czas ładowania. Klienci są gotowi nadrobić drogi i zapłacić więcej, byle tylko szybciej „zatankować”. Dla flot superszybkie ładowarki oznaczają krótsze przestoje.
Booster stacji ładowania samochodów elektrycznych
Booster stacji ładowania samochodów elektrycznych to magazyn energii o dużej mocy. Ładowany jest mocą z sieci w momencie, gdy ze stacji nie korzysta żaden samochód elektryczny. W momencie podłączenia samochodu do ładowarki, moc magazynu energii dodawana jest do maksymalnej mocy przyłącza / linii zasilającej.
Gdy zasilanie może przenosić 50 kW, magazyn energii o mocy 50 kW może podnieść moc stacji ładowania do 100 kW. Po odjechaniu samochodu magazyn od razu uzupełnia brakującą energię i po niewielkim czasie jest gotów do dalszej pracy.
Schemat ideowy:
Dobór parametrów magazynu energii
Dobór parametrów magazynu energii zależy od dostępnej mocy linii zasilającej stację, zadanej mocy stacji ładowania i zadanej przepustowości, tzn. ilości samochodów, które chcemy naładować na godzinę.
Przykład: Gdy 150 kW mocy przyłączeniowej przypada 150 kW mocy boostera i 150 kWh magazynu energii, stacja ładowania może naładować Teslę Model S od zera do 100% w 20 minut, oraz trzy takie samochody od razu jeden po drugim. Po rozładowaniu magazynu moc stacji ładowania spada o połowę. Po tym wystarczy 25 minut bez ładowania żadnego auta, by stacja ładowania znów mogła działać z pełną mocą. Przepustowość w skali doby wynosi więc około 2 samochodów na godzinę.
Integracja z instalacją fotowoltaiczną i odbiorami
Stacje prywatne (nie ogólnodostępne) przeznaczone na zorganizowane zasilanie flot samochodów elektrycznych mogą czerpać dodatkowe korzyści z integracji stacji ładowania z instalacją fotowoltaiczną, taryfą dwustrefową i / lub usługami elastyczności całej firmy.
- Integracja z PV i prognozą pogody: W dni słoneczne stacja ładowania działa wyłącznie w godzinach najwyższej podaży mocy z fotowoltaiki.
- Integracja z taryfą dwustrefową: Magazyn energii jest ładowany z tańszej strefy taryfy dwustrefowej i w godzinach najwyższej podaży mocy z fotowoltaiki.
- Integracja z usługami elastyczności: Stacje ładowania są wyłączane tak, by zabezpieczyć wykonanie usług DSR.
Zapraszamy do kontaktu
Jeśli jesteś zainteresowany boosterem mocy stacji ładowania, zapraszamy do kontaktu z naszą firmą. Sytuację każdego przedsiębiorstwa traktujemy indywidualnie. Przedstawimy rozwiązania zoptymalizowane do rzeczywistych potrzeb.
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Baza wiedzy